Huszár Gergely Klasszikus Gitáriskola
Cikkszám: | 9790801686022 |
Huszár Gergely - Gitáriskola 103 oldalas, színes tankönyv. A klasszikus gitározás alapjaitól egészen az 5.-6. osztályos alapfokú zeneiskolai szintig vezeti el a tanulót. A hagyományos módszertant új megközelítésekkel egészíti ki, mint például a dalszövegek megjelenítése a kottakép alatt, vagy a hangjegyek neveinek feltüntetése a hangok felett. A könyv nemcsak kezdőknek, hanem haladó tanulóknak is ajánlott, mivel számos ujjgyakorlatot tartalmaz, és a benne lévő karakterdarabok különleges zenei világa a tapasztaltabb gitárosok számára is érdekesek lehetnek. A tananyag elsajátítását színes illusztrációk teszik még hangulatosabbá. A könyvben szereplő példák: ritmusgyakorlatok, technikai gyakorlatok, mondókák, népdalok, régi magyar táncok, ünnepi dalok, karakterdarabok, klasszikus művek, régi zene, kamarazene. A könyvet Roth Ede, a Széchenyi István Egyetem Művészeti Karának gitártanára és címzetes egyetemi docense szakmai elismerésben részesítette. Folytatás lent: |
|
Elérhetőség: | ELFOGYOTT, EGYEZTETNI KELL |
Várható kiszállítás: | 2024. november 20. |
Szerezhető hűségpontok: | 300 |
Folytatás
Ez a könyv azoknak szól, akik klasszikus gitáron szeretnének megtanulni játszani, de azoknak is, akik csak az alapokat keresik, hogy később esetleg különböző stílusokban kamatoztassák az itt megszerzett tudást. A célom egy olyan tankönyv megírása volt, ami amellett, hogy az alapoktól kezdve következetesen építkezik, igyekezzen minél színesebb, változatosabb, hangulatosabb élményt nyújtani a tanulóknak. A kötet számos tananyagon keresztül biztosítja ezt mind a kezdő, mind a gyakorlottabb gitáros növendékek számára egyaránt. A példák ugyan logikusan követik egymást, de sorrendjük rugalmasan igazítható a tanuló fejlődési igényeihez. Ezek megfelelő sorrendjének kiválasztásában, továbbá a hosszabb távú haladási ütemterv megadásában természetesen a tanárnak lesz a legnagyobb szerepe. Itt szeretném kihangsúlyozni, hogy a könyvben leírtak megértéséhez és elsajátításához mindenképp egy szakképzett gitártanár közreműködése javasolt. Bár a gitározás egy bizonyos szintig önállóan is elsajátítható, a szakértői irányítás és tanácsok nélkül a tanuló könnyen elakadhat az úton, és elveszítheti lelkesedését, motivációját. A tanár személyes segítsége és közreműködése tehát kiemelt fontosságú! A gitárórák mellett természetesen nélkülözhetetlen a rendszeres otthoni gyakorlás is, melynek folyamatáról és mikéntjéről szintén a tanár fog tájékoztatást adni.
Úgy vélem a gitározást 8-9 éves korban legalkalmasabb elkezdeni, azonban ez a kötet már az 5-6 évesek számára is kedvező lehetőségeket kínál. A lassan iskolás korú gyermekek már egy-két egyszerű technikai elem elsajátításával örömmel játszhatják az óvodából megismert mondókákat és dallamokat. Az ilyen fiatal tanulóknál - de akár később, 8-9 éves korúaknál is - határozottan javaslom, hogy szülői felügyelet mellett gyakoroljanak. A szülői jelenlét nem csak biztonsággal tölti el a gyermeket, hanem egy közös játék élményét is felkínálja.
A könyv főbb arculata a hungarikum jegyében született. A számos dalszöveggel ellátott népdal, régi magyar tánczene és karakterdarab mind a magyar kultúránk és zenei örökségünk hírnevét hivatottak öregbíteni. Ezekből a tradicionális alapokból a hangszer adottságait kihasználva és szem előtt tartva készítettem átiratokat, feldolgozásokat, és a stílust idéző – olykor modern hangzású - darabokat. A "Hommage á Puskás" című karakterdarabokból álló sorozat különösen fontos helyet foglal el e könyvben. Puskás Tibor a magyar gitároktatás kiemelkedő és tiszteletben álló személyisége. Az 1968-ban kiadott gitáriskolájával megreformálta a hazai gitároktatást, amelynek köszönhetően számos kiváló gitártanár és előadóművész nevelkedett fel. Ebben a rövid karakterdarabokból álló sorozatban a Puskás gyakorlatok hangulatvilágát gondoltam tovább és szőttem át saját fantáziámmal, mely által különleges és egyéni hangzású dalok születtek.
Miután befejeztem a könyv tartalmi részét, az illusztrációk és grafikák elkészítésébe merültem. A könyvben található képeket a néhai bátyám, Huszár Attila (1970-2010) fennmaradt műveiből állítottam össze. Attila rajztanár és festőművész volt, munkássága számos stílusban mutatkozott meg. Bár többnyire tájképeket festett, munkái között egyaránt megtalálhatóak a karikatúrák és mesés ábrázolások is. Ezek közül válogattam ki azokat, melyek egy ilyen jellegű tanulmányba illeszthetőek. Az alkotásainak elhelyezése ebbe a kötetbe nemcsak az én köszönetnyilvánításom, amiért hozzájárult a könyv színvonalához, hanem egyben tiszteletadás is a munkássága iránt, amely által még ilyen formában is tovább élhet a művészete.
Abban a reményben adom át ezt a gitáriskolát, hogy eredményes fejlődésben, örömben és sikerekben gazdag élményekkel tud majd hozzájárulni a gitártanuláshoz, és gitároktatáshoz egyaránt.
Huszár Gergely